Serbest Bölgeler, ülkede geçerli ticari, mali ve iktisadi alanlara iliskin hukuki ve idari düzenlemelerin uygulanmadigi veya kismen uygulandigi, sinai ve ticari faaliyetler için daha genis tesviklerin tanindigi ve fiziki olarak ülkenin diger kisimlarindan ayrilan yerlerdir.

Üretici Kullanicilar için Vergi Avantajlarindan Yararlanma Imkâni
Üretim konulu Faaliyet Ruhsati kapsaminda faaliyet gösteren serbest bölge kullanicilarinin imal ettikleri ürünlerin satisindan elde ettikleri kazançlari, Avrupa Birligi üyeliginin gerçeklesecegi yilin vergileme dönemi sonuna kadar Gelir veya Kurumlar Vergisinden istisnadir.
 
Serbest bölgelerde üretilen ürünlerin FOB bedelinin en az % 85'ini yurtdisina ihraç eden kullanicilarin istihdam ettikleri personele ödedikleri ücretler gelir vergisinden müstesnadir. Bu oran Bakanlar Kurulu tarafindan yüzde 50"ye kadar indirilebilir.
Üretim faaliyetinde bulunan serbest bölge kullanicilarinin, serbest bölgelerde gerçeklestirilen faaliyetlerle ilgili olarak yapilan islemleri ve düzenlenen kagitlari damga vergisi ve harçlardan müstesnadir.
 
Serbest Kâr Transferi
Serbest Bölge kullanici firmalari faaliyetlerinden elde ettikleri kazançlari hiçbir izne gerek olmaksizin yurtdisina veya Türkiye'ye transfer edebilirler.
 
Gümrük Vergisi ve KDV Muafiyeti
Yurt içinden Bölgeye yapilan satislar ihracat sayildigindan, Bölge kullanicilari KDV'siz ve ihraç fiyatina mal ve hizmet satin alabilirler.
 
Yurtdisindan Bölgeye satilan mallar için gümrük vergisi ve KDV ödenmez. Bu vergiler mallarin Türkiye' ye ithalinde peyderpey ve malin alicisi tarafindan ödeneceginden finansman rahatligi saglanir.
 
Gerçekçi Bir Enflasyon Muhasebesi Imkâni
Serbest bölgelerdeki faaliyetlerle ilgili her türlü ödeme dövizle yapilir.
 
Pazar Ihtiyaçlarina ve Sartlarina Göre Serbestçe Belirlenecek Ticari Faaliyet Imkâni
Gümrük ve kambiyo mükellefiyetlerine dair mevzuat hükümleri ile üretici isletmelerin talepleri hariç olmak üzere, fiyat, kalite ve standartlarla ilgili olarak kamu kurum ve kuruluslarina verilen yetkiler serbest bölgelerde uygulanmaz.
 
Zaman Kisitlamasi Bulunmamasi
Mallar serbest bölgede süre sinirlamasi olmaksizin kalabilir.
 
Ticaret Kolayligi Imkâni
Serbest bölgeler ile Türkiye'nin diger yerleri arasinda yapilan ticarette dis ticaret rejimi hükümleri uygulanir. Baska bir deyisle, Türkiye'den serbest bölgeye satilan mallar ihracat rejimine, serbest bölgeden Türkiye'ye satilan mallar ise ithalat rejimine tabidir. Diger taraftan, serbest bölge ile diger ülkeler ve diger serbest bölgeler arasinda dis ticaret rejimi hükümleri uygulanmaz.
 
Sarf Malzemeleri Temini
Bölgelerde sarf malzemelerinin en kisa sürede teminini saglayabilmek amaciyla bedeli 5000 ABD Dolari veya karsiligi Yeni Türk Lirasini geçmeyen Türkiye mahreçli mallar, istege bagli olarak ihracat islemine tabi tutulmayabilir.
 
Gümrük Vergisi Prosedüründen Arindirilmis Ticari Faaliyet Imkâni
Serbest bölgeye getirilen Türkiye veya AB menseli ya da buralarda serbest dolasimda bulunan mallarin, serbest dolasimda bulunma statüsü degismediginden, Türkiye'ye veya AB üyesi ülkelere girisinde gümrük vergisi ödenmez. Ayrica üçüncü ülke menseli mallarin serbest bölgeye girisinde ve bu mallarin Türkiye veya AB üyesi ülkeler disindaki üçüncü ülkelere gönderilmesi halinde de gümrük vergisi ödenmez. Ancak serbest bölgeden Türkiye'ye veya AB üyesi ülkelere gönderilen serbest dolasim durumunda olmayan üçüncü ülke menseli mallar için Ortak Gümrük Tarifesi'nde belirtilen oran üzerinden gümrük vergisi ödenir.